Zubni plak i kamenac – kako ih razlikovati (i kako ih se riješiti)
Kada je riječ o oralnom zdravlju, mnogi od nas su čuli za pojmove zubni plak i kamenac, ali koliko nas zapravo zna razliku između njih?
Ova dva neprijatelja zdravog osmijeha su česti uzročnici problema, ali ako razumijete kako nastaju i koji su načini za prevenciju i uklanjanje, mogu se učinkovito kontrolirati.
U svakoj temi o zdravlju vaših zuba, najčešće se čuju pojmovi kao što su zubni plak i zubni kamenac.
Nazivaju se još i “neprijateljima” oralnog zdravlja i lijepog osmijeha.
To je sve istina – a oba su uzrok i brojnih drugih dentalnih problema.
No, ne razumiju svi što je zubni plak ili kako nastaje zubni kamenac, i kako oni utječu na zdravlje zuba i desni.
Što je zubni plak i kako ga prepoznati?
Plak je zubima, bez sumnje, neprijatelj broj 1.
Zašto?
Zubni plak je tanak sloj koji se formira na zubima odmah nakon četkanja, kao rezultat miješanja proteina i nusproizvoda iz hrane.
Ovaj sloj obavija zube i proširuje se dalje, ispod linije zubnog mesa. Bakterije prisutne u plaku proizvode kiseline, a te kiseline mogu oštetiti zubnu caklinu i biti uzrok nastanka karijesa, kao i raznih drugih bolesti desni.
Kada se naslage zubnog plaka ne uklanjaju – plak se nakuplja, mineralizira, stvrdnjava i na kraju se pretvara u – zubni kamenac.
Najvažniju ulogu u borbi protiv zubnog plaka ima – prevencija.
Prevencija zubnog plaka uključuje pravilno i učinkovito četkanje zubi, kao i korištenje zubnog konca ili interdentalnih četkica.
Zubni plak je uzročnik i dodatnih problema s vašim zubima, ako ga ne uklanjate pravilno, odnosno ne radite oralnu higijenu kako treba.
Prevencija zubnog plaka (kao i svih ostalih problema sa zubima) podrazumijeva i redovite posjete vašem stomatologu kako bi se na vrijeme uočile i najmanje promjene na vašim zubima.
Promjene uzrokovane plakom obično uključuju pojavu blago bjelkastih ili žućkastih naslaga, posebice blizu linije desni gdje se on najčešće nakuplja.
A kad smo kod zubnog plaka, vaš stomatolog će ga odmah uočiti, pri redovnoj kontroli, i to tako što će vaše zube detaljno provjeriti pod jakim svjetlom.
Zubni kamenac i učinkovit proces njegovog uklanjanja
Kada smo već zubni plak nazvali “neprijateljem broj 1” onda možemo reći i kako je “neprijatelj broj 2” definitivno zubni kamenac.
Ako oralnu higijenu ne radite dovoljno temeljito, formirat će se zubni plak. A iz plaka će nastati zubni kamenac.
Dakle, kamenac je zapravo plak koji je prošao kroz proces mineralizacije, koji je otvrdnuo te tako postao i otporan na obično četkanje zuba.
Naravno, postoje načini za učinkovito uklanjanje jednog i drugog, a mi u Dental Centru Mirakul koristimo posebne stomatološke tehnike, kao što je ultrazvučno uklanjanje kamenca.
Kako biste znali što očekivati prilikom sljedećeg posjeta, objasnit ćemo vam korake uklanjanja zubnog kamenca u našoj ordinaciji:
- Stomatološki pregled
Prije nego što započne s bilo kakvim postupkom, vaš će stomatolog pažljivo pregledati vaše zube i desni. Identificirat će zubni plak koji se možda skupio ispod linije desni i između zuba te tvrdokorni zubni kamenac.
- Ultrazvučno čišćenje
Kada se identificiraju područja koja treba tretirati, započet će se proces uklanjanja kamenca ultrazvučnim uređajem. Vrh ovog uređaja nježno vibrira i emitira ultrazvučne valove, a u kontaktu s kamencem, ti valovi efikasno razbijaju i uklanjaju naslage bez oštećenja zubne cakline ili desni.
- Njega tijekom procesa
Tijekom cijelog procesa, stomatolog će koristiti mlaz vode kako bi se učinkovito ispirale sve razbijene naslage kamenca te se ujedno čistila vaša usna šupljina i hladio vrh ultrazvučnog uređaja.
- Pjeskarenje zuba
Nakon uklanjanja zubnog kamenca, vaš će stomatolog po potrebi obaviti i pjeskarenje zuba, kako bi se uklonila eventualna diskoloracija na vašim zubima.
- Poliranje zuba
Nakon ultrazvučnog čišćenja i pjeskarenja, vaš će stomatolog ispolirati vaše zube kako bi se uklonile sve preostale mikročestice, a površina zuba učinila glatkom te im se vratio “stari sjaj”.
- Završna kontrola
Na kraju procesa stomatolog će obaviti završnu kontrolu, a vi ćete dobiti detaljne upute o higijeni i održavanju, kako bi vaši zubi čim dulje bili bez naslaga plaka, kamenca ili mrlja od hrane i pića.
Napomena:
Ljudi često znaju upotrebljavati kućne pripravke za čišćenje, kao što su soda bikarbona i slični abrazivni materijali, čije su “provjerene recepte” pronašli na društvenim mrežama. Ti “recepti” mogu učiniti više štete nego koristi, uključujući eroziju zubne cakline i povećanu osjetljivost zuba.
Oslonite se na provjerene metode. Redoviti posjeti stomatologu i profesionalno čišćenje barem dva puta godišnje te savjetovanje sa stomatologom najbolji su način za očuvanje zdravlja vaših zuba i desni.
Pjeskarenje zubi – profesionalni tretman koji “spašava” vaš osmijeh
Kod procesa uklanjanja zubnog plaka i kamenca, spomenuli smo i pjeskarenje zuba.
Pjeskarenje zuba je inovativna metoda u stomatologiji, a odlična je za uklanjanje pigmentacijskih mrlja na zubima. Te se mrlje mogu javiti kao posljedica konzumacije duhana, učestalog ispijanja kave ili crnog vina, ali i zbog raznih drugih obojenih pića ili hrane.
Da – pjeskarenje može rezultirati i uklanjanjem površinskog plaka, ali se ne koristi kao primarna metoda za čišćenje istog.
No ipak, smatra se neizostavnim dijelom oralne higijene, jer između ostalog osigurava i čišćenje teško dostupnijih dijelova između zuba.
Pjeskarenje zubi je brz i učinkovit te u potpunosti bezbolan postupak kojeg možete rezervirati bilo kada, osobito ako želite vratiti svojim zubima prirodnu boju i sjaj.
Interdentalne četkice – dodatak vašoj oralnoj higijeni
Iz naše perspektive stomatologa profesionalaca s dugogodišnjim iskustvom, možemo vam samo reći sljedeće – redovita oralna higijena je ono najbolje što možete učiniti za sebe.
Pravilno četkajte zube (najmanje dva puta dnevno), koristite fluoridnu pastu, mekanu četkicu, zubni konac ili interdentalne četkice te redovito ispirite usta antiseptičkom tekućinom.
I to su vam temelji za uklanjanje plaka i sprječavanje nakupljanja kamenca.
Interdentalne (međuzubne) četkice su specijalno dizajnirane kako bi uklonile ostatke hrane iz prostora između zuba, koje je često zanemareno ili teško dostupno standardnim četkanjem.
Korištenje interdentalnih četkica se posebno preporučuje osobama s ortodontskim aparatićem, zubnim mostom ili osobama koje imaju širi prostor između zuba.
Savjetujemo vam svaki dan započeti i završiti s detaljnom oralnom higijenom, te ako već do sada niste – uključite u svoju rutinu i interdentalne četkice.
Prevencija zubnog plaka i kamenca – osnova za zdrave zube i desni
Prevencija zubnog plaka i kamenca nije samo neizostavan dio brige o dentalnom zdravlju, nego i ključ za očuvanje našeg cjelokupnog zdravlja.
Vaše je dentalno zdravlje povezano s ostalim dijelovima organizma te je dokazano da je kvalitetna i redovita higijena od izuzetne važnosti.
Uložite trud u svakodnevnu oralnu higijenu, pridržavajte se preporuka za zdravu prehranu i ne propuštajte redovite stomatološke preglede.
Usvojite zdrave navike u prehrani, obogaćene svježim voćem, povrćem i obilnim unosom vode. Tako ćete poticati lučenje sline koja prirodno čisti usnu šupljinu te tako smanjiti rizik od nastanka zubnog plaka, a posljedično i kamenca.
Uz to ćemo ponoviti – redoviti stomatološki pregledi su najbolja opcija za njihovo rano otkivanje i prevenciju.
Zapamtite, vaš osmijeh zaslužuje samo najbolje.
FAQ
Vaša česta pitanja i odgovori stomatologa Dental Centra Mirakul!
Koliko često trebam mijenjati četkicu za zube?
Preporučuje se mijenjati četkicu za zube svaka 3 mjeseca ili čak i češće ako primijetite da su vlakna istrošena. Redovna zamjena četkice osigurava učinkovito uklanjanje plaka i očuvanje oralnog zdravlja.
Koja je bolja – električna ili ručna četkica za zube?
I električne i ručne četkice mogu biti učinkovite u održavanju zdravlja vaših zuba – ako se pravilno koriste. Električne četkice mogu biti posebno korisne za osobe s ograničenom motorikom ili one koji teže detaljnijem čišćenju. Ono što je za vas najvažnije je odabrati četkicu koja vama najbolje odgovara i naravno – koristiti je redovito.
Je li korištenje zubnog konca stvarno potrebno?
Da, korištenje zubnog konca je ključno za uklanjanje ostataka hrane i plaka između zuba gdje četkica ne može dosegnuti. Redovitim korištenjem zubnog konca smanjujete rizik od karijesa i raznih bolesti desni.
Trebam li koristiti interdentalne četkice?
Redovita upotreba interdentalnih četkica važna je za uklanjanje ostataka hrane iz prostora između zuba, područja koja su često zanemarena ili slabo dostupna tijekom “standardnog” četkanja. Tako smanjujete rizik i od nastanka zubnog kamenca i ostalih bolesti desni.
Pomaže li pasta za izbjeljivanje zuba kod zubnog plaka i kamenca?
Pasta za izbjeljivanje zuba primarno je stvorena za uklanjanje površinskih mrlja s zuba i poboljšanje njihove bjeline, koristeći različite abrazivne sastojke koji poliraju zubnu površinu. Iako neke od ovih pasta mogu sadržavati sastojke koji pomažu u smanjenju plaka, one nisu specifično formulirane za uklanjanje zubnog kamenca.
Važno je izbjegavati pretjeranu upotrebu takvih pasti za zube i uvijek se prije upotrebe savjetovati sa stomatologom.