fbpx

Apsces zuba – kako riješiti ovu prijetnju oralnom zdravlju

Apsces zuba se najčešće javlja zbog neliječene infekcije. Osim što može izazvati jaku bol, izaziva i oticanje. Apsces može dovesti i do ozbiljnih komplikacija – ako se ne reagira na vrijeme, bakterije se mogu proširiti.

Neliječeni apsces dovesti do gubitka zuba, oštećenja čeljusti pa čak i do ozbiljnijih problema sa zdravljem, opasnih po život.

Zato je važno prepoznati prve simptome i ne odgađati posjet stomatologu. Što prije započnete liječenje, veće su šanse za izbjeći ozbiljne posljedice.

Koje vrste apscesa zuba postoje i kako ih prepoznati?

Ovisno o tome gdje se infekcija razvije, razlikujemo tri glavne vrste apscesa zuba. Svaki od njih ima svoje uzroke i dovodi do različitih problema ako se ne liječi na vrijeme.

1. Periapikalni apsces započinje duboko u zubu, unutar pulpe. Najčešće ga uzrokuje neliječeni karijes ili trauma koja omogućuje bakterijama prodiranje do korijena. Kako se infekcija širi, na vrhu korijena stvara se džep ispunjen gnojem, što uzrokuje jaku bol i oticanje.

2. Parodontalni apsces se razvija u tkivima koja podupiru zub. Najčešće se javlja kod osoba s uznapredovalom parodontozom, kada se bakterije nakupljaju u dubokim džepovima između zuba i desni. Ako se ne sanira na vrijeme, može dovesti do gubitka kosti, ali i samog zuba.

3. Gingivalni apsces je ograničen na površinu desni i obično nastaje zbog ozljede ili iritacije, primjerice zaglavljenog komadića hrane. Iako na prvi pogled može djelovati manje ozbiljno, neliječen apsces se može proširiti.

Od karijesa do traume – najčešći uzroci apscesa zuba

Apsces zuba ne nastaje preko noći – on je posljedica bakterijske infekcije koja se razvija kada bakterije pronađu put do unutrašnjosti zuba ili dubljih tkiva usne šupljine. 

Ali zašto te bakterije naprave toliku štetu? 

Evo najčešćih razloga zbog kojih se apsces može razviti:

  • Neliječeni karijes – Ako se karijes ne sanira na vrijeme, bakterije polako, ali sigurno prodiru kroz caklinu i dentin sve do pulpe zuba, gdje uzrokuju infekciju korijena. Kada tijelo pokuša obraniti zub od te infekcije, dolazi do stvaranja gnoja i nastanka apscesa.
  • Parodontalna bolest – Upala desni, osobito kod teže parodontoze, stvara duboke džepove između desni i zuba. Ti džepovi postaju savršeno skrovište za bakterije koje uzrokuju infekciju i nakupljanje gnoja. Ako se infekcija proširi na kost, može doći do gubitka zuba.
  • Dentalne traume – Napuknuće, fraktura ili čak potpun gubitak dijela zuba može otvoriti put bakterijama prema korijenu. Iako zub može izgledati relativno zdravo izvana, ako je struktura narušena, bakterije će pronaći svoj put unutra i izazvati infekciju.
  • Loša oralna higijena – Ako se zubi ne peru redovito i temeljito, plak i kamenac postaju plodno tlo za bakterije. One s vremenom mogu izazvati upalu desni, karijes i naposljetku dovesti do razvoja apscesa.
  • Osjetljivost imunološkog sustava – Ljudi koji imaju oslabljeni imunološki sustav, poput dijabetičara ili osoba s autoimunim bolestima, skloniji su razvoju infekcija, uključujući i one u usnoj šupljini. Njihovo tijelo teže se bori protiv bakterija, što povećava rizik od apscesa.

S obzirom na to da su bakterije glavni krivac za nastanak apscesa, najbolji način za prevenciju je održavanje dobre oralne higijene, redoviti stomatološki pregledi i saniranje problema na vrijeme, prije nego što postanu ozbiljni.

Kako prepoznati prve simptome apscesa zuba?

Apsces zuba rijetko nastaje naglo. Obično počinje suptilnim simptomima koji se mogu lako zanemariti. 

Problem je u tome što se stanje može pogoršati brže nego što mislite. 

Zato je važno obratiti pažnju na prve znakove apscesa zuba, kao što su:   

1. Jaka, pulsirajuća bol – Može se činiti kao obična zubobolja, ali ako se bol pojačava i širi prema uhu i vratu, to može biti znak veće infekcije.

2. Osjetljivost na toplo i hladno – Ako osjećate neugodnu ili oštru bol pri konzumiranju toplih i hladnih napitaka ili hrane, moguće je da je upala dosegla živac zuba.

3. Pulpitis – upala same pulpe. Kad se ta upala preseli iz zuba u samu kost, bol zuba uglavnom prestane, a pojavi se oteklina. 

4. Oticanje desni ili lica – Zubno meso oko zahvaćenog zuba može postati natečeno i osjetljivo na dodir, a u nekim slučajevima otok se može proširiti na obraz ili čak cijelu čeljust.

5. Crvenilo i pojačana toplina – Upaljeno područje često postaje crveno i toplije u odnosu na okolno tkivo, što ukazuje na aktivnu infekciju.

6. Neugodan zadah i loš okus u ustima – Ako osjetite gorak okus ili primijetite gnojni iscjedak u ustima, velika je vjerojatnost kako je apsces već probio na površinu.

7. Povišena temperatura i opća slabost – Ako osjetite simptome slične gripi – vrućicu, umor i slabost – to može značiti da se infekcija proširila izvan zubnog tkiva. Primijetite li otežano disanje, probleme s gutanjem ili otok vrata, odmah potražite hitnu medicinsku pomoć.

Koliko dugo traje upala zuba i kada je vrijeme za posjet stomatologu?

Trajanje upale zuba ovisi o tome koliko je infekcija uznapredovala. 

Ako se problem prepozna u ranoj fazi, upala može trajati svega nekoliko dana i povući se, uz adekvatno liječenje. 

No, ako se zanemari, infekcija se može pogoršati i postati problem koji traje tjednima ili čak mjesecima.

Neliječeni apsces ne prolazi sam od sebe, već se može širiti. Zato nemojte čekati da se stanje pogorša ili bol postane nepodnošljiva, već potražite pomoć svog stomatologa pomoć čim primijetite prve simptome.

Antibiotici ponekad mogu ublažiti simptome i privremeno smanjiti upalu, ali ne rješavaju osnovni uzrok – bakterijsku infekciju u korijenu zuba ili desnima. 

Pravi oporavak zahtijeva stomatološku intervenciju, bilo da se radi o drenaži apscesa, liječenju korijena zuba ili, u težim slučajevima, vađenju zuba. Što se prije započne s liječenjem, brži je oporavak i manja je šansa za komplikacije.

Apsces zuba komplikacije – što se događa ako se ne liječi?

Apsces zuba nije samo lokalni problem. Ono što počinje kao bolni otok u području zuba može vrlo brzo prerasti u stanje koje ugrožava zdravlje cijelog organizma.

  • Širenje infekcije na okolna tkiva i kosti

Bakterije ne ostaju ograničene samo na zub. Infekcija se može proširiti na čeljusnu kost, što dovodi do ozbiljne upale poznate kao osteomijelitis. Ako infekcija nastavi napredovati, može oslabiti potporne strukture zuba, povećavajući rizik od njegovog gubitka.

  • Sistemske komplikacije

Neliječeni apsces može omogućiti bakterijama da uđu u krvotok i izazovu potencijalno smrtonosne infekcije, poput sepse. Bakterije koje cirkuliraju tijelom mogu se taložiti na srčanim zaliscima, ili čak doći do mozga.

  • Slabljenje imunološkog sustava

Kronična infekcija stavlja organizam pod stalni stres, trošeći resurse imunološkog sustava. To povećava osjetljivost na druge infekcije, i može pogoršati postojeće zdravstvene probleme, osobito kod osoba s dijabetesom ili autoimunim bolestima.

I kao što ste već i sami shvatili, apsces zuba se ne smije ignorirati. 

Na vrijeme odite svom stomatologu i spriječite ozbiljne posljedice. 

Kako spriječiti apsces zuba i zaštititi oralno zdravlje?

Najbolji način za izbjeći apsces zuba? Spriječite da do infekcije uopće dođe. 

To znači svakodnevno brinuti o zubima i desnima te na vrijeme rješavati potencijalne probleme prije nego što se pretvore u ozbiljne infekcije. 

Evo nekoliko jednostavnih, ali učinkovitih koraka:

  1. Temeljito pranje zubi – Zubi se trebaju prati barem dva puta dnevno pastom s fluorom, pri čemu je važno posvetiti pažnju svim površinama kako bi se uklonili plak i bakterije.
  2. Korištenje zubnog konca – Četkica ne može dosegnuti sve prostore između zubi, a upravo tamo se bakterije lako nakupljaju. Zubni konac pomaže u uklanjanju ostataka hrane i sprječava nastanak plaka.
  3. Saniranje karijesa i upala desni bez odgađanja – Ako se pojavi karijes ili upaljeno zubno meso, potrebno je odmah reagirati. Bakterije brzo napreduju, a neliječeni problemi mogu dovesti do apscesa.
  4. Kontrola prehrane – Prekomjerno konzumiranje šećera i kiselih napitaka pogoduje razvoju karijesa i slabi caklinu, što povećava rizik od infekcija. Umjerena konzumacija slatkiša i gaziranih pića može dugoročno zaštititi zdravlje zubi.
  5. I naravno, redoviti pregledi kod stomatologa – Mnogi dentalni problemi, uključujući početne faze infekcija, ne uzrokuju bol odmah. Stomatološki pregledi, barem dva puta godišnje, omogućuju rano otkrivanje i liječenje problema.

 

Kako liječiti apsces zuba? Što možete očekivati u Dentalnom centru Mirakul?

Ako sumnjate na apsces zuba, nemojte čekati – infekcija se neće povući sama od sebe. 

U Dentalnom centru Mirakul pristupamo svakom pacijentu individualno, s ciljem brzog i učinkovitog liječenja kako bismo uklonili bol, zaustavili širenje infekcije i sačuvali zub gdje god je to moguće.

Kako izgleda postupak dijagnostike i liječenja?

  1. Temeljit stomatološki pregled – stomatolog će procijeniti simptome i obaviti rendgensko snimanje kako bi točno utvrdio lokaciju i opseg infekcije. Na temelju toga određuje se najbolji plan liječenja.
  2. Drenaža apscesa – Ako je infekcija već stvorila veći džep gnoja, prvi korak je njegovo ispuštanje. Time se odmah smanjuje bol i oticanje, a omogućava se daljnje liječenje uz manje komplikacija.
  3. Antibiotska terapija – Kada postoji rizik da se infekcija proširi ili je upala već zahvatila okolna tkiva, propisuju se antibiotici. Međutim, važno je naglasiti da antibiotici ne rješavaju uzrok problema – samo pomažu u kontroli infekcije dok se ne obavi odgovarajuća stomatološka terapija.
  4. Endodontska terapija (liječenje korijena zuba) – Ako je zub moguće spasiti, pristupa se liječenju korijenskih kanala. Uklanja se inficirano tkivo, kanali se temeljito čiste i pune kako bi se spriječila ponovna infekcija. Ovaj postupak omogućuje pacijentima da sačuvaju svoj prirodni zub, što je uvijek bolja opcija od vađenja.
  5. Vađenje zuba – U slučajevima kada je zub previše oštećen i nije ga moguće spasiti, uklanja se kako bi se spriječilo daljnje širenje infekcije. 

Nakon vađenja, moguće su opcije nadoknade zuba implantatom ili drugim protetskim rješenjem.

Oporavak ovisi o težini infekcije i odabranom načinu liječenja – neki pacijenti osjećaju olakšanje već nakon nekoliko dana, dok je kod ozbiljnijih slučajeva potrebno više vremena da se tkivo potpuno oporavi.

U Dentalnom centru Mirakul koristimo suvremene metode liječenja i brinemo se o vašem oralnom zdravlju uz minimalnu nelagodu. 

Naručite se na pregled već danas i riješite problem prije nego što postane ozbiljniji.

KONTAKTIRAJTE NAS