5 razloga kada je vađenje zuba neophodno
Zubna caklina je zapravo najčvršća tvar na našem tijelu, čvršća i od kostiju. Nažalost nema mogućnost sama se obnavljati ili zacijeliti kao što to imaju kosti.
Kaže se kako tijelo pamti, pa tako i naši zubi pamte svaku traumu… Zato se o njima trebamo pravilno brinuti od malih nogu i redovito odlaziti na kontrole stomatologu.
Jer na kraju dana – sigurno želite izbjeći vađenje zuba.
Ali što ako oštećenje, bolest ili trauma ostave velike posljedice i vađenje zuba postane neizbježna opcija?
Donosimo vam 5 razloga kada je vađenje zuba neophodno (ili ga vaš stomatolog preporučuje):
- Ako je zub nepovratno oštećen
- Kad je u pitanju parodontalna bolest
- Kada umnjaci stvaraju probleme
- Kao priprema za ortodontsko liječenje
- Kao priprema za protetske radove
1. Vađenje zuba ako je zub nepovratno oštećen
I kada je zub toliko oštećen i potrebno je njegovo vađenje, to većinom bude iz nekoliko razloga, kao što su:
- Duboki karijes – kada karijes zahvati toliki dio zuba da spašavanje zuba postane nemoguće, vađenje zuba se radi kako bi se spriječilo širenje infekcije na korijen zuba i okolne zube.
- Fraktura zuba – ako je zub slomljen, na više dijelova ili je pukotina duboka, vađenje je često jedina opcija. Ako se oštećeni zub ne može adekvatno popraviti, vađenje (i njegova zamjena) se preporuča kao najbolje rješenje.
- Ozbiljna trauma – vađenje zuba je ponekad neizbježno ako je zub oštećen u padu ili pri jakom udarcu, pa je došlo do prevelikog oštećenja zuba ili okolnog tkiva.
Trebate znati i ovo – gubitak zuba nije tragedija.
Napredna stomatologija nudi vrhunska rješenja, kao što su zubni implantati koji vraćaju funkcionalnost vaših zuba, a estetski rezultat je izniman.
2. Vađenje zuba kad je u pitanju parodontalna bolest ili parodontitis
Parodontalna bolest, poznata i kao parodontitis, je najraširenija oralna bolest. Ne samo što kvari vaš osmijeh, nego ugrožava i stabilnost zuba.
Parodontitis zapravo uzrokuje gubitak zubne kosti i tkiva koje podupire zube.
U naprednim stadijima parodontitisa, zubi postaju nestabilni, klimavi i osjetljivi na dodir.
Stomatolog će savjetovati vađenje zuba u slučaju ako su parodontni džepovi (koji nastaju zbog povlačenja zubnog tkiva) preduboki i ne mogu se adekvatno sanirati. Zubi s dubokim parodontnim džepovima, rezervoar su bakterija koje mogu zaraziti druge zube pa se iz tog razloga preporuča vađenje parodontnih zubi.
I ako je parodontitis toliko uznapredovao i vaš stomatolog kaže kako je potrebno vađenje zuba, onda se to mora učiniti. Na taj način se sprječava daljnje širenje oštećenja zubne kosti i tkiva te se štiti zdravlje ostalih zuba.
Dakle, ako je zbog nezaliječene parodontne bolesti kost oko zuba previše uništena, stomatolog će preporučiti vađenje kako bi se spriječilo daljnje oštećenje, pa čak i infekcije.
3. A što kada umnjaci stvaraju probleme? Potrebno je vađenje zuba.
Umnjaci ili treći kutnjaci, su zubi koje dobivamo u kasnim tinejdžerskim godinama ili u ranoj mladosti, negdje između 17. i 24. godine života.
Umnjaci su vjerojatno bili od veće koristi našim davnim precima, jer su danas rijetki oni koji nemaju neke komplikacije vezane za umnjake.
No, nekima od nas se umnjaci ne pojave nikada, a neki s njima žive bez ikakvih problema.
Statistike kažu kako više od 70% ljudi treba ukloniti svoje umnjake iz nekog razloga, a najčešći razlozi zbog kojih umnjaci stvaraju probleme i potrebno ih je izvaditi su:
- Kada nemaju dovoljno prostora za rast
- Kada rastu u neispravnom položaju
- Kada se upale desni oko umnjaka (Perikoronitis)
Nedostatak prostora
Umnjaci često nemaju dovoljno prostora u usnoj šupljini, što dovodi do iskrivljenja i njihovog nepravilnog rasta. Umnjaci, ako nepravilno rastu, mogu oštetiti korijene susjednih zuba i uzrokovati bolove, upale i otežano žvakanje.
Neispravan položaj
Umnjaci mogu rasti pod pogrešnim kutom, utiskujući se u korijenje susjednih zuba ili probijajući se kroz desni. To može dovesti do resorpcije kosti, oštećenja živaca i drugih ozbiljnih problema.
Perikoronitis
Kada umnjak ne uspije u potpunosti probiti desni, može doći do upale desni, odnosno perikoronitisa. Simptomi uključuju bol, oticanje, crvenilo, pa čak i otežano otvaranje usta.
4. Vađenje zuba – put prema lijepom osmijehu
Svima nama je važan lijep osmijeh.
Lijep osmijeh asocira i na pravilan osmijeh.
Ako ga želimo usavršiti, stomatolog će često preporučiti ortodontsko liječenje, odnosno ispravljanje iskrivljenosti zuba ili krivog zagriza, nošenjem fiksnog aparatića za zube.
Uz ortodontsko liječenje moguće je ispraviti nepravilnosti, dobiti pravilan zagriz, i konačno, taj željeni savršeni osmijeh.
Kada postoji nedostatak prostora u usnoj šupljini, ostali će se zubi nastojati prilagoditi -nepravilno će rasti, naginjati se i preklapati.
U situacijama kada u zubnoj šupljini “nema” dovoljno mjesta, potrebno je vađenje zuba koji je “višak”, kako bi se ostali zubi mogli pravilno rasporediti.
Vađenje zuba u ovakvoj situaciji olakšava pomicanje ostalih zuba, ali i poboljšava funkcionalnost ortodontskog aparatića.
5. Vađenje zuba kao priprema za protetske radove
Ako vam nedostaju zubi ili su vam nepovratno oštećeni, taj se problem može riješiti i to protetikom.
Protetski radovi kao što su mostovi, fiksne i polufiksne proteze, te potpune ili djelomične mobilne proteze, zamjenjuju izgubljene ili oštećene zube.
Ponekad će prije protetskih radova biti potrebno vađenje zuba, kao priprema za stabilnu i funkcionalnu protetiku. Vađenje zuba zbog fiksne proteze se radi kako se ne bi ometala funkcija i estetika protetske konstrukcije.
Naglasit ćemo kako je vađenje zuba prije protetskih radova provodi samo kada je to nužno, kada su zubi doista jako oštećeni karijesom, parodontalnom bolešću ili traumama, a ne mogu se sanirati i kada su iscrpljene sve ostale opcije.
Vađenje zuba bez brige i bez boli
Naši stomatolozi u Dental Centru Mirakul uvijek pažljivo procijene svaki individualni slučaj i nakon temeljite dijagnostike utvrde je li vađenje zuba doista potrebno.
Prije toga će učiniti sve kako bi se zub spasio, što bi značilo – vađenje zuba se provodi ako je to neophodno ili ako bi vađenje povećalo funkcionalnost nekog drugog zahvata.
Stomatološke procedure vađenja zuba su postale minimalno invazivne zahvaljujući preciznim instrumentima i tehnikama. Vađenje se obavlja brzo, efikasno i potpuno bezbolno zahvaljujući anesteziji na koju svaki pacijent ima pravo i koja je u Dental Centru Mirakul besplatna.
Nakon vađenja zuba, vaš stomatolog će vam dati detaljne upute o njezi i oporavku. U većini slučajeva ćete možda morati blago hladiti obraz za smanjenje otekline i neko kratko vrijeme paziti što jedete.
Barem prvih 24 sata budite oprezni pri pranju zuba, izbjegavate ispiranje usta i prekomjerno diranje rane kako biste izbjegli infekciju i pobrinuli se za pravilno zarastanje rane.
Ako imate bilo kakvih pitanja u vezi s vađenjem zuba ili želite rezervirati svoj termin, kontaktirajte nas već danas.
FAQ
Odgovori stomatologa Dental Centra Mirakul na najčešća pitanja o vađenju zuba.
Koje su vrste vađenja zuba?
Klasično vađenje koje se koristi se za uklanjanje zuba koji su vidljivi u ustima, a zahvat je obično brz i bezbolan.
Kirurško vađenje se koristi za uklanjanje zuba koji su zatvoreni u kosti ili su teško dostupni, a taj je zahvat složeniji i može trajati dulje.
Alveotomija je svako vađenje s uklanjanjem i dijela kosti, najčešće se izvodi kod teško dostupnih umnjaka, zaostalih korijena ili sličnih pozicija.
Koliko traje vađenje zuba?
Vrijeme trajanja vađenja zuba ovisi vrsti i složenosti zahvata.
I dok klasično vađenje zuba može trajati i samo nekoliko minuta, kirurško vađenje i alveotomija ovise o težini zahvata.
Boli li vađenje zuba?
Uz suvremene metode anestezije, vađenje zuba nije bolno. Stomatolog će vam većinom ubrizgati lokalni anestetik u područje oko zuba koji se vadi, te tako nećete osjećati bol tijekom procedure.
Koje su opasnosti i nuspojave vađenja zuba?
Klasično vađenje zuba je siguran zahvat, koji se izvodi pod lokalnom anestezijom. Ako je u pitanju kirurško vađenje zuba, kao i kod svakog kirurškog zahvata, postoje određene opasnosti i nuspojave.
Najčešće nuspojave kod vađenja zuba su oticanje, krvarenje i bol.
Kako se pripremiti na vađenje zuba?
Barem dva dana prije samog zahvata vađenja zuba potrebno je prestati s terapijama lijekova koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu kao što su Aspirin i slično, u savjetovanju s liječnikom koji vam je propisao lijek, naravno.
Na dan operativnog zahvata preporučamo pojesti kvalitetan obrok, te pripremiti led s kojim ćete kasnije hladiti operirano područje. Možete se i unaprijed opskrbiti hladnim laganim jelima, kao što su jogurt, frapei i shakeovi.
Našim pacijentima također preporučujemo obući laganu i udobnu odjeću.
Kako se oporaviti nakon vađenja zuba?
Po potrebi možete uzimati analgetike ili lijekove protiv bolova. No, nikako ne preporučujemo lijekove na bazi acetilsalicilne kiseline (Andol, Asprin, Upsarin, Fortalgin i slično)!
Takvi lijekovi usporavanju zacjeljivanje rane, a mogu uzrokovati i postoperativne komplikacije kao što su produljeno krvarenje.
Ako vam je propisan antibiotik, uzimajte ga prema uputama i obavezno popijte cijelu kuru.
Ako ste alergični na bilo kakve lijekove ili sastojke, upozorite svog liječnika ili stomatologa unaprijed!
Oteklina je normalna reakcija i nije zabrinjavajuća. Uobičajene su promjene i boje kože oko usana ili ispod očiju, ali te promjene prolaze unutar 72 sata. Oteklinu i podljeve možete hladiti unaprijed pripremljenim oblozima.
Izbjegavate stavljati led direktno na oteklinu, nego je nabolje led zamotati u krpu.
Povremeno blago krvarenje je također normalno, ali ako se pojavi obilno krvarenje javite se svom stomatologu čim prije!
Kako obavljati higijenu usne šupljine nakon vađenja zuba?
Preporučujemo ne ispirati operirano područje 24 sata nakon zahvata jer može dovesti do otapanja ugruška i dodatnih komplikacija.
Dan nakon kirurškog vađenja zuba možete prati i čisti zube na uobičajen način, ali izbjegavajte operirano područje!
Dva dana nakon zahvata možete početi ispiranje usta sa sredstvima koje vam je preporučio stomatolog.
Naslage na operiranom području možete nježno ukloniti komadićem vate ili štapićem za uši namočenim u sredstvo za ispiranje.
Ne biste smjeli koristiti eklektičnu četkicu za zube ili vodeni tuš i do 6 tjedana!
Prehrana i aktivnosti nakon vađenja zuba.
Prvih 24 sata prehrana bi trebala sadržavati hladna i tekuća jela tj. jela koja se mogu lagano žvakati i gutati. Hranu konzumirajte na žlicu, nikako na slamku!
Preporučujemo voćne ili povrtne frapee, proteinske shakeove, jogurte, sladoled i mlijeko.
Izbjegavajte alkohol i gazirana pića.
Ako ste pušač, ne preporučuje se pušenje barem 3 dana nakon zahvata jer šteti procesu zacjeljivanja.
Kod kirurškog vađenja zuba ili alveotomije potrebno je mirovati na dan operacije i barem dan nakon. Iza toga se možete vratiti svojim svakodnevnim aktivnostima, ali izbjegavajte fizički napora.
Izbjegavajte direktno izlaganje suncu, saunu ili veće aktivnosti barem 10 dana od zahvata.
Kako biste smanjili oticanje, možete spavati u povišenom položaju.